ΑΡΧΕΙΟ
1979 | |||||||||||||||||||||||
Μέχρι τον Ιούνιο 1979 ο Ζάχος Τερζάκης φοιτά στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, ενώ συγχρόνως τραγουδά στην Εθνική Λυρική Σκηνή
![]() ![]() ![]() ![]() Παράλληλα είναι μόνιμος συνεργάτης της Ραδιοφωνίας και του Μάνου Χατζιδάκι, συμμετέχοντας σε πολλές ραδιοφωνικές παραγωγές και σε μια σειρά συναυλιών σε όλη την Ελλάδα, με έργα Brahms, Schumann, Kurt Weill κ.α. Τον Ιούνιο 1979 διακόπτει το συμβόλαιο με την Εθνική Λυρική Σκηνή, διακόπτει τις σπουδές της Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και υπογράφει δοκιμαστικά ένα μονοετές συμβόλαιο με το Θέατρο του Bielefeld στη Γερμανία, ενώ συγχρόνως εγγράφεται στο Πολυτεχνείο RWTH του Aachen, όπου με την καθοδήγηση του καθηγητή Υδρογεωλογίας Horst-Robert Langguth βελτιώνει και μεταφράζει στα Γερμανικά την διδακτορική του διατριβή, με θέμα "Τα γεωθερμικά πεδία στη λεκάνη στου Στρυμώνα", που είχε αρχίσει να εκπονεί από το 1976 στο Ε.Μ.Πολυτεχνείο, στην έδρα Γεωλογίας με καθηγητή τον Σάββα Αυγουστίδη. Στο Bielefeld την καλλιτεχνική περίοδο 1979-80 θα τραγουδήσει παράλληλα ![]() ![]() ![]() Συγχρόνως μετεκλήθη στην Deutsche Oper am Rhein στο Düsseldorf όπου ερμήνευσε τον ![]() και στο Stadttheater Hildesheim, όπου ερμήνευσε τον ![]() |
30.09.1979 | Bielefeld |
![]() |
01.11.1979 | Bielefeld | Otello (Cassio) |
05.11.1979 | Düsseldorf | Madama Butterfly |
14.11.1979 | Bielefeld | Otello (Cassio) |
25.11.1979 | Bielefeld | Otello (Cassio) |
30.11.1979 | Bielefeld | Otello (Cassio) |
11.12.1979 | Hildesheim | Madame Butterfly (Premiere) |
25.12.1979 | Bielefeld | Otello (Cassio) |
... | ... | ... |
![]() ![]() ![]() |